Pokonać SMA

Urząd Miasta Legionowo o Wojtku: …

Legionowo 20.10.2016 r.

Wojtek to niezwykły młody człowiek. Od lat działa na rzecz likwidacji barier architektonicznych. Kto jak nie on najlepiej wie, jak pozytywnym myśleniem i swoją aktywnością zmieniać otaczającą rzeczywistość. Czasem wystarczy proste rozwiązanie, by osoby niepełnosprawne mogły „wyjść do ludzi” Pierwszym sukcesem Wojtka było doprowadzenie do wybudowania rampy do Szkoły Podstawowej nr3, do której uczęszczał. Już w 2001 roku zrobił wszystko, by być wśród przyjaciół i rówieśników i udało się.
Wojtek ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Legionowie jako najlepszy absolwent, osiągając najwyższą średnią w powiecie legionowskim. Dostał za wyniki w nauce stypendium i dyplom Prezesa Rady Ministrów RP.
Największą pasją Wojtka jest śpiewanie i występowanie na koncertach. W marcu został laureatem w V Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w kategorii dorośli soliści.
W lipcu 2015 został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „Europa To My” dotyczącego tematyki Funduszy Europejskich, a organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury , TVP i Radio ZET Wysłał projekt zawierający obraz zmian, jakie zaszły w jego mieście Legionowie. Z ponad 900 zgłoszonych projektów, jego praca znalazła się w pierwszej  finałowej dwudziestce. W TVP1 został wyemitowany program na żywo, Wojtek oprowadzał widzów po inwestycjach zrealizowanych w Legionowie z udziałem funduszy europejskich.
W grudniu 2015 dostał wyróżnienie w konkursie "Człowiek Roku Miasta Legionowo 2015" w kategorii „Inicjatywa Społeczna” za promocję miasta w mediach – „Europa To My”.
Wojtek twierdzi, że aktywność to "podążanie za marzeniami" i konsekwentnie podąża za swymi marzeniami mimo tak olbrzymich ograniczeń zdrowotnych. Potem był Gorzów Wlkp. Na zaproszenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Radia ZET Wojtek jako finalista konkursu reprezentował Legionowo na Gali „Europa To My” i koncercie finałowym z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Funduszy Europejskich. Można było wówczas zapoznać się z nagrodzonymi projektami i prezentacjami turystycznymi 20 miast polskich. W Miasteczku Funduszy Europejskich zainteresowanie naszym miastem i chęć odwiedzenia Legionowa była naprawdę duża. Relacje z tych wydarzeń transmitowała na żywo TVP1 i TVP Polonia.
Wojtek znany jest w Legionowie z zainteresowania sprawami społecznymi, aktywności, ciekawych pomysłów. W czerwcu 2016r brał udział w specjalnym posiedzeniu Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Rady Miasta Legionowo poświęconej tematowi likwidowania barier architektonicznych na terenie miasta.
Na zaproszenie Caritas Polska 1 października 2016 zaśpiewał i wręczył podczas ekumenicznej gali UBI Caritas nagrodę specjalną dla redaktor Elżbiety Jaworowicz i programu Sprawa dla Reportera TVP1.
Wojtek zaraża swym optymizmem, motywuje niegasnącym przekonaniem, że jeśli się chce, można działać, nawet wówczas, gdy fizycznie jest się zależnym od innych osób. Śledzi wydarzenia w kraju i swojej małej ojczyźnie, działa społecznie, jest także na bieżąco z wszelkimi nowinkami medycznymi dotyczącymi jego choroby. Wspiera i daje nadzieję innym, którzy mają podobne problemy. Koresponduje i wyszukuje informacje o możliwości leczenia dla osób zagubionych w skomplikowanym świecie medycyny.
Prowadzi fanpage na Facebook'u „ Pokonać SMA Wojciech Kowalczyk”, pisze o swojej aktywności na rzecz lokalnej społeczności i o różnych formach pokonywania własnych ograniczeń. Motywuje do pozytywnego myślenia i działania. Na kanał YouTube wstawia własne covery piosenek.
Jak twierdzi Wojtek: „Życie jest po prostu piękne, tylko trzeba to zauważyć. Trzeba z pewnej perspektywy spojrzeć na swoje możliwości, bo każdy je ma, nawet w trudnych warunkach. Dążyć do tego, aby spełniać marzenia...”
Wojtek dzięki swojej woli życia, duszy wojownika, pogodzie ducha i aktywności ma całą rzeszę przyjaciół, którzy podziwiają jego zapał i konsekwencję w dążeniu do celu. Swoją postawą motywuje innych do działania i wielu może brać z niego przykład, jak żyć na przekór ograniczeń.

Moje życie w pigułce - kocham przyrodę, zwiedzanie, a najbardziej muzykę i śpiewanie :-)
Podążając za marzeniami nie poddaję się nigdy :-)
szalenie pozytywny Wojtek

Aktywny niepełnosprawny mimo śmiertelnej choroby SMA1 :-)

Kibicuję KPR RC Legionowo :-)

Moje filmiki